İstinat Duvarı

İstinat duvarı; Bu, kazıları, mevcut eğimleri ve / veya oluşturulacak dolgu alanlarını desteklemek, toprağı tutmak veya yapıları farklı yüksekliklerde inşa etmek için kullanılan bir mühendislik yapısıdır. Bu binaların tarihi incelendiğinde, kullanım amaçlarına ve malzeme özelliklerine göre artmış; Farklı malzemelerle uygulama alanlarını basit sistemlerden karmaşık sistemlere kadar buldular.

Çamur tuğla duvarları, tuğla duvarlar, beton duvarlar, duvar duvarları, betonarme duvarlar, tampon duvarlar, sütun duvarları, toprak çivilenmiş duvarlar, öngerilmeli ankrajlı duvarlar ve benzeri gibi klasik yöntemler istinat duvarları ile yapılabilir;

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Terramesh Sistemi, Yeşil Terramesh (Yeşil Duvar) Sistemi, Earth Earth, Gabion Ağırlık Tipi İstinat Duvarı gibi hibrit sistemler de esnek sistemler ile uygulanabilir. Özellikle beton istinat duvarı etkisiz olduğu durumlarda; bu duvar sistemi sıklıkla tercih edilir.

İstinat Yapıları

İstinat yapısı vücutlarına etki eden toprak baskısına göre çalışmak; iki sınır değerle ayrılırlar. Bunlar “duvar az miktarda bir dolgu maddesiyle taşındığında oluşan aktif toprak basıncı” ve “duvar doldurma yönünde hareket ettiğinde arka zeminin şişmesinden kaynaklanan pasif toprak basıncıdır. Her iki durumda da geçersiz.

Lateral toprak basıncının klasik (aktif, pasif) çalışmaları ve duvarlara etkileri Coulomb (1776) ve Rankine (1857) tarafından yapılmıştır. Deprem hareketine bağlı olarak aktif ve pasif dinamik zemin basıncı hesaplamasının ilk çalışması Okabe (1926) ve Mononobe-Matsuo (1929) tarafından yapılmıştır.

İstinat Duvarı Ankara

İstinat duvarı, toprağı yüksek bir setin kenarında tutmak için kullanılan duvar istinat duvarıdır.

Bu, yere çizilen Ankara istinat duvarı koruyucu bir set görevi görür. Yolu veya yapıyı dış etkenlerden korumak için yapılmıştır.

Duvar inşaatı işlerini sürdürmek istinat duvarı Ankara ciddi tecrübe ve iş güvenliği gerektirir. Mevcut durum veya gelecekteki çalışmalar göz önüne alındığında, profesyonel çalışmaya ihtiyaç vardır.